System logo
Úvod / Aktuálne

Aktuálne

Ak vidíte elektrobicykle na nádvorí radnice...

Ak vidíte elektrobicykle na nádvorí radnice...

Prosíme používateľov, aby si nevypožičiavali elektrobicykle Arboria bike zaparkované na nádvorí radnice. V prípade, že ich v mapke na webe či v aplikácii Freebike vidíte na tomto mieste, merali by ste k nim cestu zbytočne. 

Nádvorie radnice je uzavretý priestor, kde sa elektrobicykle v prípade potreby servisujú. Po opravení budú vrátené do prevádzky - buď priamo pred radnicu na Hlavnej ulici, alebo do blízkej virtuálnej stanice Pracháreň. Ďakujeme za pochopenie.

Úprava virtuálnych staníc v meste

Úprava virtuálnych staníc v meste

V utorok 26. marca 2019 došlo k úprave virtuálnych staníc. 

Novo vytvorené stanice:

Okružné námestie, Kostol Božieho milosrdenstva – Botanická, Jiráskova – Linčianska

Tieto stanice boli odstránené:

Cintorín T. Vansovej, Kúpalisko Kamenáč, ZŠ Modranka, Zdravotné stredisko Mozartova, Pošta 5 Modranka, KD Modranka

Priebežne pracujeme na tom, aby bolo rozmiestnenie staníc čo najpraktickejšie a najlepšie, o prípadných zmenách budeme ďalej informovať.

Štartujeme ostrú prevádzku!

Štartujeme ostrú prevádzku!
Dlho očakávaný dátum je konečne známy – každý, kto chce v rámci Trnavy využívať zdieľané elektrobicykle a je starší ako 18 rokov, sa môže do systému Arboria bike zaregistrovať už od pondelka 25. februára 2019. Registrácia je možná tromi spôsobmi:
  1. osobne v Kancelárii prvého kontaktu na Mestskom úrade v Trnave na Trhovej 3,
  2. na webstránke arboriabike.sk,
  3. v bezplatnej mobilnej aplikácii Freebike.

Nevyhnutnými krokmi k úspešnému vstupu do systému výpožičiek je vlastnoručný podpis zmluvy v Kancelárii prvého kontaktu (KPK) a úhrada poplatku. Jeho minimálna výška je 20 eur, ktoré slúžia ako ročná tarifa. V prípade registrácie cez web a aplikáciu je potrebné následne do dvoch pracovných dní navštíviť KPK kvôli podpisu a úhrade. Tento krok je nutný ešte pred uskutočnením prvej jazdy, pretože dovtedy bude mať používateľ svoje konto zablokované.
Pri registrácii každý dostane vstupné údaje do systému a v prípade záujmu i čipovú kartu, ktorá slúži na jednoduché spustenie aj ukončenie výpožičky, pokiaľ niekto uprednostní tento spôsob pred mobilnou aplikáciou. Po splnení všetkých náležitostí bude možné vysadnúť na elektrobicykel od piatku 1. marca, kedy sa žlto-čierne tátoše po zimnej pauze vrátia do ulíc Trnavy. 

Elektrobicykle Arboria bike slúžia na krátkodobý presun po meste. Aktuálna poloha tých, ktoré sú voľné na výpožičku, je vyznačená v mapke na arboriabike.sk i v aplikácii Freebike. Stačí bicykel nájsť, vypožičať si ho cez appku alebo priložením čipovej karty k čítačke, a užívať si pohodlnú jazdu. Prvých pätnásť minút výpožičky je zdarma, po ich uplynutí je používanie elektrobicykla spoplatnené podľa cenníka uvedeného nižšie (a zároveň zverejneného na arboriabike.sk).

V Trnave sa momentálne nachádza 71 virtuálnych staníc, do ktorých sa elektrobicykle po ukončení jazdy vracajú bezplatne. Vrátenie mimo stanice je spoplatnené sumou 40 centov, pričom elektrobicykle musia byť odstavené len na verejne prístupných miestach. Z dôvodu bezpečnosti nie je povolené jazdiť na elektrobicykli Arboria bike po pešej zóne na Hlavnej ulici.

Trnavský bikesharing fungoval na jeseň 2018 v skúšobnej prevádzke. Stovky záujemcov, ktorí sa prihlásili vo verejnej výzve, testovali výpožičky elektrobicyklov a pomohli samospráve nastaviť systém do ostrej prevádzky.

„Odozva verejnosti bola veľmi pozitívna, ceníme si konštruktívnu spoluprácu a pomoc všetkých, ktorí elektrobicykle testovali. Vďaka nim sme mohli systém upravovať a ladiť, aby bolo požičiavanie si mestských elektrobicyklov pre používateľov jednoduché, rýchle a praktické“, hovorí primátor Trnavy Peter Bročka. „Pri štarte ostrej prevádzky očakávame veľký záujem širokej verejnosti, pretože testovanie ukázalo, že zdieľané elektrobicykle v meste majú zmysel a ľudia ich radi využívajú.“

Členovia testovacej skupiny sú v databáze používateľov už zaregistrovaní, je však potrebné, aby prišli do Kancelárie prvého kontaktu uhradiť poplatok.

Novinkou oproti testovacej prevádzky je možnosť pauzovania výpožičky – elektrobicykel si môžete na desať minút rezervovať, ak si potrebujete napríklad odbehnúť do obchodu, a nemusíme sa obávať, že si ho medzičasom vypožičia niekto iný. Aj túto novú funkciou chce samospráva najprv otestovať priamo v teréne, preto bude pozastavenie výpožičky počas prvých dvoch mesiacov bezplatné.

Arboria bike je spoločným projektom Mesta Trnava a spoločnosti Lucron.

 

Cenník výpožičiek zdieľaných elektrobicyklov Arboria bike:

15 min – zadarmo

20 min – 0,15 €

30 min – 0,35 €

50 min – 0,50 €

60 min – 1 €

90 min – 1,50 €

120 min – 2,50 €

180 min – 5 €

Viac ako 180 min – 20 €

Vrátenie elektrobicykla mimo stanice - 0,40 €

Pauzovanie výpožičky na 10 min – prvé dva mesiace zadarmo

Otvorili sme facebookovú skupinu pre členov testovacej prevádzky

Otvorili sme facebookovú skupinu pre členov testovacej prevádzky
Vybraných záujemcov, ktorí prejavili záujem o testovanie systému Arboria bike sme oslovili, aby sa prišli osobne zaregistrovať do Kancelárie prvého kontaktu na Mestskom úrade v Trnave. Stovky testovačov budú v najbližších mesiacoch jazdiť na zdieľaných elektrobicykloch a pomôžu nám nastaviť systém do ostrej prevádzky čo najlepšie.
Okrem registračného balíčka s potrebnými informáciami sme pre nich pripravili aj facebookovú skupinu Arboria bike - Bikesharing Trnava, kde môžu zdieľať svoje zážitky z jazdy, pripomienky a návrhy.

Pridajte sa k testovacej skupine Arboria bike

Pridajte sa k testovacej skupine Arboria bike
Ponúkame vám možnosť vstúpiť do druhej fázy testovania systému zdieľaných elektrobicyklov v Trnave. Hľadáme záujemcov, ktorí budú bicykle Arboria bike skúšať a vychytávať s nami muchy systému ich výpožičky.
V prípade, že sa chcete pridať do našej testovacej skupiny Arboria bike, prosíme vás o vyplnenie dotazníka.
Kapacita je limitovaná, o zaradení do skúšobnej prevádzky vás budeme informovať e-mailom.

Elektrobicykle sú v uliciach, štartujeme skúšobnú prevádzku

Elektrobicykle sú v uliciach, štartujeme skúšobnú prevádzku
V Trnave sa rozbieha systém zdieľaných bicyklov, ktoré budú slúžiť verejnosti na krátkodobý presun v rámci mesta. Spoločný projekt Mesta Trnava a spoločnosti Lucron, budujúcej mestskú štvrť Arboria, nesie názov Arboria bike. Jeho cieľom je motivovať verejnosť používať tento tradičný a zároveň moderný spôsob prepravy.
Okrem toho, že je využívanie bicyklov ekologické, je v meste i praktickejšie a umožňuje dostať sa z jedného bodu do druhého rýchlejšie, bez státia v zápchach a problémov s parkovaním. Navyše, zdieľané bicykle sú vybavené elektrickým pohonom, ktorý cestu ešte zrýchli a zjednoduší. V prevádzke bude štyridsať elektrobicyklov, ďalších desať bude slúžiť ako rezerva počas opráv.

„Vďaka spolupráci so spoločnosťou Lucron, ktorá samospráve zdieľané bicykle venovala, prinášame Trnavčanom nový spôsob dopravy v rámci mesta. Unikátnosť tohto projektu spočíva v tom, že ide o elektrobicykle bez potreby parkovacích staníc. Verím, že pre ľudí to bude nielen uľahčenie presunu po meste, ale aj nový zážitok z jazdy s elektrickým pohonom,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka

Záujemcovia sa budú môcť zaregistrovať v Kancelárii prvého kontaktu na mestskom úrade na Trhovej 3. Potom už len stačí nájsť si na jednom z takmer dvadsiatky stanovíšť na území mesta voľný bicykel, vypožičať si ho prostredníctvom mobilnej aplikácie Freebike alebo špeciálnej karty a odviezť sa k ďalšiemu stanovišťu, ktoré je najbližšie k cieľu vašej cesty. Platba funguje na vopred zvolený paušál, po ukončení výpožičky je elektrobicykel ihneď voľný pre ďalšieho používateľa.

Stanovištia Arboria bike budú pripravené v blízkom čase, žlto-čierne dvojkolesové tátoše však môžete v uliciach Trnavy vidieť už v týchto dňoch. Momentálne je spustená testovacia prevádzka pre uzavretý okruh ľudí, počas ktorej sa systém dolaďuje, aby bol nastavený čo najlepšie, keď bude otvorený pre širokú verejnosť. Na pomoc s prípadnými technickými problémami bude zriadená kontaktná linka

„Našou filozofiou je aplikovať moderné ekologické riešenia, či už sa týkajú novej výstavby alebo mobility v meste. Arboria je novou trnavskou štvrťou, a tak s radosťou podporujeme aktivity Trnavy pre lepšiu a zelenšiu dopravu,“ hovorí Peter Kavecký, obchodný riaditeľ spoločnosti Lucron.

Podrobnosti o fungovaní systému zdieľaných bicyklov v našom meste spolu s ďalšími potrebnými informáciami vám prinesieme už čoskoro na stránke arboriabike.sk trnava.sk.